
W drugiej części wieczoru czeka nas wyjątkowa lekcja historii muzyki odczytywanej współcześnie, lub nawet — jak mawia John Potter — wymyślanej na nowo. Wspólnie z wokalistką Anną Marią Friman oraz lutnistami/vihuelistami Arielem Abramovichem i Jacobem Heringmanem przedstawią repertuar związany z projektem „Alternative History”, którego nazwa doskonale oddaje kierunek ich marzeń o muzyce.
We współpracy ze znakomitymi artystami estrady rozrywkowej, takimi jak John Paul Jones, Tony Banks czy Sting, powstały aranżacje utworów renesansowych oraz zupełnie nowe kompozycje w dawnej stylistyce. Kolejnym elementem projektu jest pieśń angielska z początku XX wieku, którą muzycy chcą przywrócić współczesnej scenie koncertowej dzięki nowym opracowaniom. Utwory Thomasa Fredericka Dunhilla, Ernesta Johna Moerana i Petera Warlocka zabrzmią w transkrypcjach na głos i dwie lutnie, tworzonych z refleksją o tym, czy ich autorzy pisaliby pieśni lutniowe, gdyby znamienny dla XX stulecia ruch odrodzenia muzyki dawnej narodził się nieco wcześniej.
Dziś artyści dzielą się z nami swoją muzyką i refleksją, by połączyć się w pieśni takiej, jaka patronuje tegorocznej Nostalgii — w pieśni wspólnej.
Projekt „Alternative History” po raz pierwszy pokazywany w Polsce, g. 20:30, Aula Artis, obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w Centrum Informacji Miejskiej.