Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
fot. Marcin Oliva Soto
Galeriafot. Marcin Oliva Soto

Głos jak muzyka mając, czemuż przy muzyce
Smutniejesz? Słodycz słodzi, szczęście uszczęśliwia:
Ty zaś porządek rzeczy wywracasz na nice,
Gdy tylko przykrość cieszy cię, a zgrzyt ożywia.

(…)
I strun tak wiele jedno bezsłowne przesłanie
Śpiewa ci: „Kto samotny  nic zeń nie zostanie".
William Szekspir, Sonet 8

Nostalgia to tęsknota za minionym, to także patrzenie z nadzieją w przyszłość. Właśnie dlatego na dzisiejszy koncert wybraliśmy dwa dzieła Pawła Mykietyna z różnych okresów jego twórczości, których daty powstania dzieli 17 lat. Wieczór otworzą Sonety Szekspira – wybór utworów z ponadczasowej poezji angielskiego twórcy, który w opracowaniu na sopran męski i fortepian kompozytor zadedykował w swojej żonie. Teksty sonetów Williama Szekspira stały się podstawą sześciu utworów kompozytora. W Sonetach Mykietyn niczym dociekliwy, czujny tłumacz dokonuje szczegółowej analizy najróżniejszych parametrów dzieła, posługując się imponująco biegle przynależnym mu językiem muzyki.

Do Mykietynowskiej interpretacji słów poety swoją wrażliwość i talenty dołożą wykonawcy tej części koncertu – pianistka Joanna Wicherek i kontratenor Michał Sławecki. Sonety śpiewane będą po angielsku.

W drugiej części koncertu czeka na słuchaczy „zabawa z czasem” – „Wyliczanka” Pawła Mykietyna na trzy głosy i dziewięć instrumentów (flet/piccolo, saksofon sopranowy i barytonowy, trąbka, puzon, tuba, gitara elektryczna i basowa oraz perkusja), której prawykonanie miało miejsce w maju tego roku. Koncepcja utworu oparta jest na algorytmach wynikających ze wzorów na równomierne przyspieszanie i zwalnianie tempa, za pomocą których przetwarzane są różnego rodzaju „tematy muzyczne” – od quasi rockowych groove’ów, aż po quasi barokową fugę. Warstwę tekstową „Wyliczanki” stanowi prosta rymowanka dziecięca pochodząca z czasów międzywojennych z Łodzi. Utwór powstał na zamówienie Festiwalu Katowice Kultura Natura.

Partie wokalne w „Wyliczance” nie są potraktowane w sposób solistyczny, mają raczej stanowić rozszerzenie zespołu instrumentalnego. I tak Orkiestra Muzyki Nowej zostanie wzbogacona o głosy Anny Gadt, Agnieszki Kiepuszewskiej i Joanny Lalek. Utwór poprowadzi dyrygent Szymon Bywalec.

Koncert odbędzie się dziś w Auli Artis przy ul. Kutrzeby 10. Pierwsza część rozpocznie się o g. 19:00, druga o g. 20:30. Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne w Centrum Informacji Miejskiej.