Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
fot. M. Zakrzewski
Galeriafot. M. Zakrzewski

(...) Na mnie nostalgia działa rozwijająco.

BARTŁOMIEJ WĄSIK

Drugi nostalgiczny wieczór koncertowy poświęcamy muzyce, która zabrzmi w Polsce po raz pierwszy. Długo oczekiwany występ Johna Pottera z grupą Amores Pasados poprzedzi światowa premiera duetu Bardo z ich doskonale wpisującym się w program tegorocznej Nostalgii projektem „Songs”.

Dwoje uznanych artystów – Bartłomieja Wąsika i Barbarę Kingę Majewską – połączyła muzyka współczesna, nierozerwalnie związało zrozumienie we wspólnych poszukiwaniach własnej twórczości. Stylistyka Bardo nosi w sobie wiele gatunków, form przekazu i technik wykonawczych (fortepian, głos, wiolonczela, elektronika). To pieśni z nutą północnego, zimnego klimatu, ale i słowiańską tęsknotą, śpiewane klasycznym głosem, któremu bliżej śpiewowi nimfy niż diwy operowej. Pieśni z prostą konstrukcją, w której wewnętrzne subtelności tonalne i harmoniczne wywołują efekt zaskakującej nieoczywistości. Wraz z duetem gościnnie wystąpi wiolonczelista Michał Pepol.

(...) wypełnić lukę między piosenką artystyczną a popową, żeby było żywe jako to możliwe. Niektóre z niedociągnięć (...) powodują, że mają one ludzki element. Podejrzewam, że gdy Friedrich Kittler pisał, że nagranie jest odbiciem duszy, miał na myśli pieśni.
JOHN POTTER

Drugą część wieczoru wypełni repertuar związany z projektem Alternative History, łączącym czworo artystów (wokalistów Annę Marię Friman i Johna Pottera oraz lutnistów/vihuelistów ­Ariela Abramovicha i Jacoba Heringmana) w nowym spojrzeniu na historię muzyki, a czasem nawet – jak pisze John Potter – „wymyślaniu jej na nowo”. Pod hasłem „pieśń jest po prostu pieśnią” kryje się zarówno dążenie do odkrywania muzyki przeszłości i dostosowywania jej do własnych muzycznych poszukiwań, jak i idea reinterpretacji pieśni jako gatunku, który przez wieki ewoluował od „własności prywatnej” twórcy aż do statusu dobra wspólnego.

Artyści zaprezentują program łączący pieśni dawne i współczesne aranżacje, wprowadzając tradycję pieśni lutniowych do teraźniejszości. Do współpracy zaprosili muzyków takich jak Sting, John Paul Jones (basista Led Zeppelin) czy Tony Banks (klawiszowiec Genesis), którzy opracowali na wokalno-lutniowy kwartet angielskie i hiszpańskie teksty pochodzące z XVI–XIX wieku. Cały program oferuje wejście w fascynujący świat muzyki wykraczającej poza ramy czasu i gatunku, do którego artyści zaprosili słuchaczy także na wydanych przez ECM Records albumach Amores Pasados” i Secret History”.