Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
Paweł Mykietyn, fot. Jacek Poremba
GaleriaPaweł Mykietyn, fot. Jacek Poremba

„Traktuję moją muzykę jak rodzaj dziennika (…) wyraźnie widzę związki między moim życiem a muzyką, że nigdy nie poprawiam napisanych przez siebie utworów. Nie mogę przecież poprawiać przeszłości”.

Paweł Mykietyn

W pierwszy z koncertowych wieczorów zabrzmią dwa dzieła Pawła Mykietyna z różnych okresów jego twórczości. Cykl sześciu „Sonetów Szekspira” (2000) był pierwszą próbą podsumowania własnego dorobku przez dobiegającego w owym czasie do trzydziestki kompozytora, natomiast „Wyliczanka” (2017) należy do najwybitniejszych dokonań fazy obecnej, w której Mykietyn swoją uwagę koncentruje głównie na dokonywaniu „eksperymentów temporalnych”.

O dedykowanych żonie Katarzynie „Sonetach Szekspira” Mykietyn wyznał w jednym z wywiadów, że były ostatnim utworem, jaki skomponował sam dla siebie, nie na zamówienie. Oszałamiający sukces na Warszawskiej Jesieni w 2000 roku oraz osobista przemiana Mykietyna i przebudowa języka harmonicznego sprawiły, że utwór stał się punktem zwrotnym w karierze artysty, prowokującym do wyznaczania wyraźnego podziału twórczości na utwory sprzed „Sonetów” i te napisane w latach późniejszych. Podczas Nostalgii usłyszymy „Sonety Szekspira” w wykonaniu kontratenora Michała Sławeckiego i pianistki Joanny Wicherek.

O 17 lat późniejszą „Wyliczankę”, napisaną dla trzech wybitnych wokalistek – Anny Gadt, Agnieszki Kiepuszewskiej i Iwony Kmiecik (w poznańskim koncercie Joanna Lalek) – które wcześniej tworzyły podporę „chórków” w Czarodziejskiej górze, można łączyć z „elektroniczną operą”. Wykorzystane przez kompozytora słowa popularnej w przedwojennej Łodzi dziecięcej rymowanki („Tryumf, tryumf, Misia Bela, Misia Kasia, konfacela, Misia A, Misia Be, Misia, Kasia, konface”) zdają się być tylko pretekstem do eksponowania operacji dokonywanych przez artystę na tkance czasu, permanentnego przyspieszania, a po osiągnięciu punktu złotego podziału – permanentnego zwalniania. Wokalistkom będzie towarzyszyła Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca.