
Jak co roku zapraszamy studentów kierunków muzycznych i humanistycznych oraz wszystkich, którzy pasjonują się muzyką, do wspólnych spotkań i dyskusji w ramach warsztatów krytyki muzycznej z Fundacją Meakultura.
Spotkania warsztatowe stworzą niepowtarzalną okazję do wymiany poglądów i pozwolą dzielić się na gorąco wrażeniami z festiwalowych wydarzeń. Będą także zachętą do pogłębienia własnych refleksji na temat muzyki i utrwalania ich w formie tekstu. Każde ze spotkań poprowadzi inna osoba, a wśród wykładowców znajdą się specjaliści z dziedziny muzykologii, filozofii, literaturoznawstwa i krytyki muzycznej. Tematyka będzie skupiona wokół programu tegorocznego Festiwalu.
Owocem warsztatów staną się komentarze publikowane na bieżąco podczas trwania Festiwalu oraz obszerna, zbiorowa recenzja opublikowana na łamach czasopisma internetowego Meakultura.pl.
Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. Zgłoszenia z CV prosimy przesyłać na adres: zapisy@malta-festival.pl do 10 listopada – w tytule wiadomości należy wpisać: „Warsztaty krytyki muzycznej z Meakulturą”. 13 listopada zostaną ogłoszone wyniki naboru.
Pełny program warsztatów zostanie ogłoszony wkrótce. Prowadzenie warsztatów m.in.: dr Ewa Schreiber (wprowadzenie i podsumowanie), Karolina Kolinek-Siechowicz (Nostalgia w muzyce – czego szukają w przeszłości kompozytorzy, wykonawcy i słuchacze?).
***
Festiwalowi Nostalgia od czterech edycji towarzyszy specjalny program spotkań, wymyślony i realizowany wspólnie z Fundacją Meakultura – Warsztaty Krytyki Muzycznej.
To spotkania nie tylko dla muzykologów i krytyków sztuki, ale dla wszystkich, którzy chcą mówić i pisać o muzyce, poszerzać swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną. Warsztaty Krytyki Muzycznej to platformy twórczej edukacji, wymiany poglądów, rozmów, dyskusji, a przede wszystkim wspólne doświadczanie muzyki.
Każda edycja dostarcza nowych tematów i perspektyw odczytywania muzyki i komunikowania się za jej pomocą. Tegoroczne spotkania są poświęcone – zgodnie z ideą całego Festiwalu – pieśni, słowu w muzyce oraz rozwojowi tego gatunku przez kolejne epoki.
Analiza pieśni to także zwrócenie się ku przeszłości, nostalgiczne spojrzenie wstecz, w poszukiwaniu dawnych rozwiązań, interpretacji i motywacji artystów. Interpretując aranżacje wybranych festiwalowych artystów, stawiamy pytanie o powody i sens ich tęsknoty i powrotów do dawnych tradycji. Co sprawia, że nostalgiczne spojrzenie wstecz staje się twórczą inspiracją? Czy tęsknota za przeszłością jest zjawiskiem uniwersalnym, czy może znamieniem naszych czasów? Żeby móc odpowiedzieć na te i inne pytania, podczas Warsztatów Krytyki Muzycznej rozmawiamy o artystach zaproszonych na Festiwal, ich dorobku, inspiracjach korzeniach. Na prezentowane przez nich pieśni patrzymy dwojako: analizujemy muzykę i słowo, których nie da się od siebie oddzielić, które trwają na Nostalgii wspólnie.